دانلود
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمود پانا
نویسندگان

بطری «PET»

از ملاحظات اصلی در انتخاب نوع موادی كه همراه بطری «PET» در محصول وجود دارد، یكی سازگاری‌ آن ماده با  «PET» در حین بازیافت و دیگری امكان جداسازی راحت آن از بطری در فرآیندهای جداسازی معمول كه به كمك آب (تفاوت چگالی) انجام می شود می باشد. مواد همراه بطری شامل درها، واشر داخل در، پایه ی بطری، برچسب، دستگیره،‌ روكش ایمنی و پوشش های اعمال شده بر بطری، می گردد. چگالی  «PET» بیشتر از 1 می باشد و در این سیستم های جداسای، ته نشین می گردد و برای جداسازی آسان در این گونه سیستم ها ، بهتر است كه مواد همراه بطری همگی چگالی كمتر از 1 داشته باشند تا بر روی آب غوطه ور شوند و به راحتی جدا گردند و یا اینكه  با  «PET» سازگار باشند.

پی وی سی

استفاده از پی وی سی به هر شكل آن همراه بطری های  «PET» نامطلوب است و باید از آن اجتناب گردد این ماده می تواند به صورت در، واشر ، برچسب و روكش ایمنی همراه بطری باشد.

مقادیر بسیار كم پی وی سی (در حد جزء در میلیون) می تواند  «PET» بازیافتی كار برای اكثر مصارف نامناسب سازد. از آنجا كه پی وی سی نیز مانند  «PET» از آب سنگین تر است، نمی توان با سیستم های معمول جداسازی با آب، آنها را از هم تفكیك كرد.

درها/ واشرها

درها ساخته شده از پلی پروپیلن و پلی اتیلین سنگین به ترتیب، بهترین انتخاب می باشند، زیرا جداسازی آن ها به روش غوطه وری ساده است. درهایی كه واشر ندارند و یا بعد از جدا كردن حلقه ای از خود بر روی بطری به جای نمی گذارند بهتر می باشند استفاده از پی وی سی به عنوان در یا واشر اصلا مطلوب نیست. با آنكه برای اكثر بازیافت كنندگان واشرهای  «EVA» قابل قبول است. ولی همراه درهای آلومینیومی استفاده نشود زیرا جداسازی آن ها مشكل تر است و مستلزم سرمایه گزاری بیشتر برای قسمت جداسازی است. درهای ساخته شده از پلی استایون و پلاستیك های گرما سخت نیز مناسب نیستند.

روكش های ایمنی

اگر قرار است سیستمی برای نشان دادن دست خوردگی بطری تعبیه شود بهتر است این سیستم جزئی از خود بطری باشد استفاده از روكش های ایمنی (بیشتر از نوع همرو) توصیه نمی شود، زیرا اگر نتوان آنها را به راحتی از بطری جدا كرد می تواند به صورت منبعی از ناخالصی عمل كند در طراحی این روكش ها باید امكان جداسازی راحت آنها لحاظ گردد. از به كارگیری روشكهای از جنس پی وی سی باید اجتناب گردد.

رنگ بطری به طور سنتی  «PET» بازیافتی بی رنگ بیشترین ارزش و پرتعدادترین مصارف نهایی را دارد. در مرحله ی بعدی بطری های سبز شفاف بیشترین ارزش را دارند. بطری های با رنگ های دیگر و یا بطری های مات مصرف بسیار كمی دارند و برای اكثر بازیافت كندگان، این گونه بطریها ناخالصی محسوب می گردد بنابراین باید از تولید بطری های رنگی و مات اجتناب كرد مگر آنكه حجم تولید بسیار زیاد باشد و مصرفی برای ماده ی رنگی نهای متصور باشد.

برچسب / چسب

LDPE MDPE, HDPE, OPP, PP یا LLDPE بهترین مواد برای ساخت برچسب می باشند. باید دقت كرد كه برچسب ها در فرآیند شستشو، لایه لایه نشوند.

برچسب های كاغذی از آنجا كه می توانند الیاف و چسب را وارد محصول نهایی كنند. موادی نامناسب هستند. برچسب های فلز پوش (متالایز) نیز می توانند باعث آلودگی مواد و افزایش هزینه های جداسازی گردند به طور كلی برچسب هایی كه چگالی كمتر از 1 دارند به دلیل راحتی جداسازی در سیستم غوطه وری، مناسب تر هستند. با آنكه برچسب های پلی استایرن از طرف اكثر بازیافت كنندگان مورد تایید می باشد،

ولی باید این مواد را به صورت اسفنجی استفاده كرد، تا چگالی كمتر از 1 باشد از برچسب های پی وی سی نباید استفاده كرد.

بعضی رنگ های مورد استفاده در چاپ برچسب ها، در آب داغ حل شده باعث رنگی شدن مواد بازیافتی می گردد بهتر است كه این رنگها قبلاً از نظر لوله كردن مواد حین شستشو مورد آزمایش قرار گیرد. ( روش هایی برای آزمودن این پدیده وجود دارد) چسب های مورد استفاده باید در دمای 60 تا 8 درجه ی سانتیگراد در آب حل شده و یا در آن خش شوند تا بتوان آن ها را با سیستم های شستشوی رایج جدا كرد اگر چسب ها به خوبی جدا نشوند. روی سطح دانه های  «PET» مانده و همراه خود ناخالصی های دیگر را وارد سیستم می كنند مقدار استفاده از چسب و مساحتی كه اعمال می گردد باید كمترین ممكن باشد تا مقدار ناخالصی ناشی از آن به حداقل برسد.

چاپ روی بطری

تمام تصاویر هایی كه به غیر از تاریخ، بر روی بطری چاپ می گردد، باعث آلودگی مواد بازیافتی می شود. مركب هایی كه برای این چاپ ها به كار می رود می تواند وارد آب شستشو شده و رنگ مواد بازیافتی را خراب كند كه باعث كاهش ارزش  «PET» بازیافتی می گردد.

لایه ها / پوشش ها

در بعضی از بطری ها برای رسیدن به ویژگی های خاص ( معمولا ناعبور ساختن در برابر گازها) از پوشش های در درون و بیرون بطری استفاده می شود این پوشش ها یا باید با  «PET» سازگار بوده و یا بتوان آن را به راحتی جدا كرد در صورت لزوم استفاده از پوشش بهتر است مقدار آن در حداقل ممكن حفظ شود تا هزینه های هزینه های جداسازی آن و میزان ناخالصی مواد بازیافتی حداقل باشد.

پایه ی بطری / چسب

بهتر است كه در صورت امكان از پایه برای بطری استفاده نشود، زیرا وارد كردن ناخالصی در سیستم باعث افزایش هزینه های جداسازی می گردد. پلی اتیلین سنگین و یا  «PET» بی رنگ باشد. اگر پایه ها به بدنه چسبانده می شوند، چسب مورد استفاده باید در دمای 60 تا 80 درجه سانتی گراد در آب و یا در آن پخش گردد در اینجا نیز مقدار چسب مورد استفاده باید حداقل باشد.

دیگر مواد همراه

بهتر است كه تعداد مواد همراه بطری در حداقل نگاه داشته شود. در صورت لزوم استفاده از قطعه ای همراه بطری، باید در انتخاب آن از ملاحظات ذكر شده در بخش های قبلی تبعیت گردد. بهترین انتخاب ها پلی اتیین سنگین و  «PET» بی رنگ می باشند.

در صورت استفاده از چسب برای اتصال نیر قابلیت شستشوی آن و مصرف حداقل چسب باید همیشه مد نظر قرار گیرد.

نوع مطلب : pana search، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 7 دی 1389

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic